Portland Athletics Club Hy-Tek's MEET MANAGER 9:51 PM 6/5/2011 Page 1
Portland Track Festival -2011 -Open -6/11/2011
Lewis and Clark College, Portland, OR
Performance List -PortlandTrack Festival
Event 14 100 Meter Dash Masters Men Meet: 12.41 6/12/2010 Jay Martin, Unattached Comp# Name Team Seed Time
Sanders, Steve 1 146 Otcm 12.33
Scott, Tim 2 138 Oregon Track Clu 12.90
O'Sullivan, Marcus 3 162 Portland Athleti 13.20
Event 16 100 Meter Dash Open Men
Meet: 10.70 6/13/2009 Chris Stubbs, Lane CC
Name Comp# Team Seed Time
Beasley, Marcus 1 217 Unattached 11.00
Trubachik, Nicholas 2 238 Unattached 11.21
Stubbs, Chris 3 108 lane 11.40
Barrantes, Ben 4 148 Physiq Performance 11.96
Ibarreta, Xavier 5 224 Unattached 12.20
Knight, Darin 6 228 Unattached 12.50
Event 30 200 Meter Dash Masters Men
Meet: 25.81 6/13/2009 Steve Sanders, Team Red Lizard
Name Comp# Team Seed Time
Sanders, Steve 1 146 Otcm 25.36
Scott, Tim 2 138 Oregon Track Clu 26.52
O'Sullivan, Marcus 3 162 Portland Athleti 27.40
Event 32 200 Meter Dash Open Men
Meet: 22.24 5/31/2008 Josh Cain, Unattached
Name Comp# Team Seed Time
Stubbs, Chris 1 108 lane 20.99
Diamond, Peter 2 222 Unattached 21.89
Beasley, Marcus 3 217 Unattached 22.00
Burningham, Landon 4 149 Physiq Performance 22.08
Strum, Mat 5 178 S.E.T.A. 22.50
Strum, Matt 6 179 S.E.T.A. 22.85
Barrantes, Ben 7 148 Physiq Performance 23.78
Ibarreta, Xavier 8 224 Unattached 24.40
Knight, Darin 9 228 Unattached 25.00
Event 48 400 Meter Dash Open Men
Meet: 47.01 5/31/2008 Ryan Bailey, Unattached
Name Comp# Team Seed Time
Burningham, Landon 1 149 Physiq Performance 48.60
Strum, Mat 2 178 S.E.T.A. 48.95
Stubbs, Chris 3 108 lane 49.33
Event 63 800 Meter Run Open Women
Meet: 2:10.76 6/13/2009 Sara Schaaf, Bowerman Athleti
Name Comp# Team Seed Time
Moore, Cori 1 243 University o 2:05.41
Chambers, Althea 2 97 elite healt 2:06.55
McMahon, Emily 3 98 Eugene Running C 2:10.00
McCutchan, Emily 4 132 Oiselle Raci 2:15.00
Fonk, Julia 5 203 Unattached 2:15.00
Burford, Katie 6 199 Unattached 2:18.00
Harteloo, Michelle 7 114 Linfield College 2:23.00
Event 64 800 Meter Run Open Men Meet: 1:57.68 6/13/2009 Thomas Ria, Unattached Comp# Name Team Seed Time
1 180 Jones, Richard Santa Monica 1:46.42
2 181 Mumba, Prince Santa Monica 1:46.50
3 176 Hicks, Kevin S.E.T.A. 1:46.65
4 144 Pifer, Stephen Otc 1:48.10
5 105 Arguelles, Nicholas Humboldt Tra 1:51.70
6 174 Goulet, Adam Run Portland 1:52.00
7 177 Rodriguez, Michael S.E.T.A. 1:52.20
8 235 Smith, Nick Unattached 1:52.40
9 246 Torrellas, Patrick University o 1:53.44
10 101 Gutierrez, Orestes Hackers 1:59.90
Event 89 3000 Meter Run Masters Women
Meet: 9:56.26 6/13/2009 Trina Painter, McMillan Elite
Comp# Name Team Seed Time
1 213 Valle, Lisa Unattached 9:56.00
2 195 Leetch, Kirsten The Janes El 9:59.00
3 194 Fischer, Tania The Janes El 10:01.00
4 207 Olen, Christine Unattached 10:03.00
5 198 Ayala-Troncoso, Carmen Unattached 10:06.00
6 136 Zderic, Miriam Oiselle Running 10:50.00
7 205 Harvey, Sabra Unattached 11:45.00
8 120 Padilla, Grace Nike Central Par NT
Event 115 3000 Meter Steeplechase Open Women Meet: 10:29.49 6/13/2009 Jane Rudkin, EUGENE RUNNING C Comp# Name Team Seed Time
1 89 Ricardi Keller, Lois Club Northwest 10:07.00
2 117 Pancoast, Stephanie New Balance 10:15.96
3 135 Potratz-Lee, Allix Oiselle Raci 10:19.15
4 171 Webb, Julia Run Portland 10:20.00
5 211 Ross, Evelyn Unattached 10:22.37
6 202 Fitzgerald, Caitlin Unattached 10:22.69
7 191 Slekis, Stefanie Sun Elite TC 10:22.74
8 106 Conlon, Katie Jamestown College 10:27.90
9 93 Moran, Lauren Concordia (Ore.) 10:45.06
Event 286 Pole Vault Open Men
Meet: 16-00 6/12/2010 Lemen David, Willamette Striders
Comp# Name Team Seed Mark
1 92 Keller, Levi Club Northwest 17-05.00
2 229 McCrum, Austin Unattached 15-01.00
3 255 Ericksen, Cameron Willamette Strid 14-01.00
4 115 Baucom, Louis Lounan 14-00.00
Event 287 1 Mile Run Masters Men
Meet: 4:14.47 6/13/2009 Jim Sorensen, Unattached
Comp# Name Team Seed Time
1 70 Gillespie, Ian Bowerman AC 4:25.00
2 225 Julian, Tim Unattached 4:35.00
3 193 Dudman, Joe Team Red Lizard 4:47.00
4 103 Spinney, Ed Hackers 4:50.00
5 259 Swanson, Jonathan Unattached NT
6 261 Shaheed, Nolan Unattached NT
7 257 Norman, Chad Unattached NT
8 258 Blackmore, Mike Bowerman AC NT
Event 288 5000 Meter Run Open Men
Meet: 13:43.50 6/12/2009 Ed Moran, Nike
Comp# Name Team Seed Time
1 141 Chelimo, Kevin Otc 13:34.92
2 142 Dobson, Ian Otc 13:37.00
3 245 Kipchumba, Alfred University o 13:40.98
4 182 Okello, Tony Santa Monica 13:41.08
5 233 Peterson, Jonathan Unattached 13:41.93
6 56 Houseworth, Sean Air Force Wcap 13:45.00
7 52 Vartanian, Armen adidas -mcm 13:50.00
8 145 Summerside, Seth Otc 13:50.00
9 116 Hallinan, Steve New Balance 13:52.00
10 183 O'Brien, Trevor Saucony 14:06.80
11 172 Burck, Eric Run Portland 14:09.56
12 241 Zivec, Jakub Unattached 14:10.58
13 150 Curley, Craig Pima Track Club 14:11.63
14 239 Werley, Lane Unattached 14:13.00
15 157 Hopkins, Craig Portland AC 14:30.00
16 161 Wells, Cody Portland AC 14:30.00
17 159 Parry, Trey Portland AC 14:30.00
18 112 Perez, Cesar Lane CC 15:07.00
Event 289 5000 Meter Run Open Women
Meet: 15:50.12 6/12/2009 Renee Metivier Baillie, Nike
Comp# Name Team Seed Time
1 86 Fernandez, Adriana Club Northwest 15:04.00
2 90 Rocha de la Cruz, Nora Leticia Club Northwest 15:15.00
3 104 Davila, Desiree Hansons-Brooks Odp 15:29.00
4 66 Zeferjahn, Tanya Bowerman A.C. 15:38.00
5 200 Conley, Kim Unattached 15:40.29
6 82 Hastings, Amy Brooks Eastside 15:43.99
7 256 Grace, Allison Zap Fitness 15:50.00
8 58 Nehus, Erin Athletic Annex 15:54.00
9 53 Allen, Lindsay adidas McMil 15:57.33
10 140 Lucas, Julia Otc 16:00.00
11 55 Domenichelli, Danielle adidas-McMil 16:01.20
12 215 Wodak, Natasha Unattached 16:12.00
13 50 Johnson, Kellyn adidas -mcm 16:14.00
14 91 Copeland, Claudia Club Northwest 16:15.00
15 87 Fernandez, Fabiola Club Northwest 16:27.00
16 96 Coffey, Karlee Eastern Oreg 16:40.00
17 81 Puzey, Jen Brooks 16:42.00
18 247 Vail, Eva Usk Praha 16:44.00
19 131 Barker-McCurry, Andrija Oiselle Raci 16:44.00
20 212 Taylor, Alice Unattached 16:48.00
21 186 Baxter, Sarah Simi Valley Hs, CA 16:52.00
22 210 Rohde, Kristen Unattached 16:53.09
23 201 Davis, Lyndy Unattached 17:00.00
24 214 Veseth, Julia Unattached 17:23.00
Event 291 1 Mile Run Open Men
Meet: 4:02.90 6/13/2009 Mac Fleet, University City
Comp# Name Team Seed Time
1 143 McNamara, Jordan Otc 3:58.00
2 223 Guyota, Boru Unattached 4:00.00
3 75 Palmer, Trevor Bowerman AC 4:03.40
4 244 Caulkins, Chase University o 4:05.00
5 218 Benson, Doug Unattached 4:05.00
6 221 De Santiago, Derek Unattached 4:05.50
7 240 Winn, Daniel Unattached 4:06.00
8 174 Goulet, Adam Run Portland 4:10.00
9 177 Rodriguez, Michael S.E.T.A. 4:12.00
10 249 Black, Aldan Washington Unive 4:13.00
Event 293 1 Mile Run Middle School Boys
Meet: 4:14.47 6/13/2009 Jim Sorensen, Unattached
Comp# Name Team Seed Time
1 232 Peloquin, Tristan Unattached 4:44.00
2 84 Roe, Aaron Cascade Striders 4:45.00
3 126 Vandine, Andrew North Centra 4:50.00
4 78 Sussman, Mark Bowerman AC 4:55.00
5 76 Scott, Hayden Bowerman AC 5:00.00
6 77 Sims, Zac Bowerman AC 5:03.00
7 262 Phillips, Logan Sherwood Track C 5:07.00
8 160 Thompson, Daniel Portland AC 5:07.34
9 248 Rooney, Nicholas Waluga Jr. H 5:09.00
10 122 Anderson, Tanner North Centra 5:10.00
11 155 Frank, Jack Portland AC 5:15.00
12 113 Olsen, Sawyer Larry Olsen 5:20.00
13 147 Smith-Nilsen, Gabriel Pac 5:24.00
14 156 Harbert, Alex Portland AC 5:24.00
15 99 Goldstone, Jesse Federal Way 5:27.00
16 124 Frostad, Ryan North Centra 5:50.00
17 125 Knight, Hank North Centra 5:55.00
18 158 Landreth, Connor Portland AC 5:55.00
Event 298 10000 Meter Run Open Women
Comp# Name Team Seed Time
1 206 Jaske, Kelly Unattached 33:50.00
2 83 Lew, Cecily Byu 33:58.00
Event 299 10000 Meter Run Open Men
Meet: 30:00.49 6/12/2009 Austin Baillie, Run Flagstaff
Comp# Name Team Seed Time
1 59 Schmitt, Jake Bay Area Tra 28:59.00
2 52 Vartanian, Armen adidas -mcm 28:59.00
3 227 King, Max Unattached 29:01.00
4 51 Huaman, Lenin adidas -mcm 30:33.00
5 219 Boyle, Chris Unattached 30:41.12
6 118 Deacon, Bruce New Balance 31:00.00
7 231 Peloquin, Conner Unattached 32:00.00
8 57 Chester, Sean Aspire Running 32:24.00
9 230 McGinness, Chris Unattached 32:45.00
10 100 Curran, Paul Fit Right NW 32:45.00
11 192 Bartosz, Daniel Team Red Lizard 33:13.00
Event 301 1500 Meter Run Middle School Girls
Meet: 6:11.98 6/13/2009 Lois Allen, Boise River Runn
Comp# Name Team Seed Time
1 165 Carr, Hazel Rain City Flyers 4:55.00
2 130 Starn, Brooke Oak Hill Racing 5:03.00
3 190 Copeland, Kat Speed River Tfc 5:04.00
4 79 Griffiths, Nicole Bowerman Athleti 5:05.00
5 151 Allen, Kennedy Portland AC 5:10.00
6 208 Peloquin, Brenna Unattached 5:11.00
7 85 Lange, Abigail Central Oregon R 5:16.60
8 152 Hartmann, Delaney Portland AC 5:30.00
9 153 Martin, McKenna Portland AC 5:35.00
Event 304 1 Mile Run High School Boys
Meet: 4:19.36 6/12/2010 Chase Horrocks, Unattached
Comp# Name Team Seed Time
1 254 Dickson, Marcus White River Hs, WA 4:12.00
2 167 Brewer, Chris Rancho Buena Vis 4:12.64
3 196 Harris, Erik Twin Falls Hs, ID 4:13.90
4 127 Williams, Keith North Centra 4:16.00
5 61 Oekerman, Dan Beaverton Hs, OR 4:20.00
6 123 Frostad, Austen North Centra 4:21.00
7 184 Burgess, Ian SE Pdx TC 4:24.00
8 62 Orth, Daivik Beaverton Hs, OR 4:24.00
9 137 Obletz, Nick Oregon Track Clu 4:24.00
10 166 Beck, Wolfgang Rain City Flyers 4:24.99
11 60 Mohammed, Hussein Beaverton Hs, OR 4:25.00
12 71 Harriman, Obi Bowerman AC 4:25.00
13 69 Christopher, Jacob Bowerman AC 4:25.00
14 237 Tooley, Jean Baptiste Unattached 4:28.00
15 128 Wilmot, Kai North Centra 4:31.00
Event 306 1500 Meter Run Open Women
Meet: 4:15.95 6/13/2009 Renee Metivier Baillie, Nike
Comp# Name Team Seed Time
1 139 Fleshman, Lauren Otc 4:11.00
2 54 Bedell, Erin adidas-McMil 4:16.03
3 200 Conley, Kim Unattached 4:19.14
4 88 Larson, Jane Club Northwest 4:20.00
5 80 Rudkin, Jane Bowerman Athleti 4:25.00
6 121 Knight, Katie North Centra 4:25.00
7 243 Moore, Cori University o 4:27.85
8 94 Scheese, Andria Concordia (Ore.) 4:28.36
9 65 Martin, Bianca Bowerman A.C. 4:28.80
10 133 McDowell, Kayleen Oiselle Raci 4:35.00
11 203 Fonk, Julia Unattached 4:36.00
Clark, Erin 12 188 South Eugene Hs, 4:40.04
Miller, Ashley 13 134 Oiselle Raci 4:42.00
Kouba, Paige 14 189 South Eugene Hs, 4:42.02
Burford, Katie 15 199 Unattached 4:44.00
Jensen, Rachel 16 111 Lane CC 4:44.74
Bergmann, Erin 17 95 Cyo Track Cl 4:45.00
Hastings, Melissa 18 242 University o 4:50.70
Harteloo, Michelle 19 114 Linfield College 5:01.00
Event 317 5000 Meter Run Club 5K Open Mixed
Name Comp# Team Seed Time
Marcus, Jonathan 1 102 M Hackers 14:30.00
McChesney, Jesse 2 74 M Bowerman AC 14:55.00
Bauman, Ahrlin 3 67 M Bowerman AC 14:55.25
Bauman, Oscar 4 68 M Bowerman AC 14:58.76
Huston, Andrew 5 72 M Bowerman AC 15:00.00
Smith, Jacob 6 234 M Unattached 15:03.00
Sheaffer, Chris 7 175 M Run Portland 15:09.00
Burgess, Ian 8 184 M SE Pdx TC 15:30.00
Carrasco, Daniel 9 173 M Run Portland 16:00.00
Crossman, Gylany 10 110 W Lane CC 17:42.00
Bernard, Liana 11 168 W Red lizards 18:15.00
Manuel, Becky 12 169 W Red lizards 18:15.00
McGillis, Robyn 13 170 W Run Portland 18:37.00
Wright, Hannah 14 119 W New Hope Christi 19:17.00
Claver, MaCayla 15 109 W Lane CC NT
Event 318 2 Mile Run High School Girls
Name Comp# Team Seed Time
Pigg, Chloe 1 209 Unattached 10:40.00
Todd, Gracie 2 185 Sheldon Hs, OR 10:50.00
Nist, Emily 3 64 Bishop Kelly 10:51.00
Timmons, Priscilla 4 187 Skyview Hs, WA 10:59.00
Rice, Paige 5 12 Portland AC 11:00.00
Freeman, Kayla 6 204 Unattached 11:04.41
Bethea, Jaymi 7 107 Kodiak Hs, AK 11:08.00
Lassere, Rebecca 8 63 Bishop Kelly 11:27.00
Bayliss, Christine 9 129 Oak Hill Racing NT
Event 320 High Jump Open Men
Name Comp# Team Seed Mark
Johnson, Kyley 1 73 Bowerman AC 2.15m
Stelzer, Cody 2 236 Unattached 2.10m
Trubachik, Nicholas 3 238 Unattached 2.07m